Na klinike Jána Pavla II v Buikwe pomáha nezisková organizácia Health Initatives Association mnohými spôsobmi. Na klinike a pôrodnici sa poskytuje zdravotná starostlivosť v čo najlepšej možnej miere. V sociálnom programe sa poskytuje podpora vzdelávania, sociálna podpora pre seniorov, sociálna podpora pre siroty a aj tri druhy terapie pre fyzicky znevýhodnené deti.
Mnohokrát sa však stane, že sa pomôže jednorázvo alebo v jednej oblasti, ale rodina je na tom ekonomicky tak ťažko, že zlyháva zabezpečenie v iných základných oblastiach, ktoré sú esenciálne pre život. Takéto prípady starostlivo vyhodnocujeme a pracujeme so sociálnymi pracovníkmi, kedy sa snažíme prísť na najlepší a najefektívnejší spôsob podpory. To znamená, že nepomáhame spôsobom jednorazovej donácie. Pokúšame sa vybrať najvhodnejšiu cestu, ako si môžu financie zabezpečiť samy a dlhodobo.
Tu zohráva významnú úlohu HIA Slovakia, kedy môžeme vďaka vaším financiám, hlavne z podpory z dvoch percent z vašich daní pomôcť v podobných prípadoch. Ako taká to pomoc vyzerá?
Poskytujeme pôžičky na podporu alebo začatie malého biznisu, ako je napríklad predávanie rôzneho druhu občerstvenia, rýb, dreva alebo uhlia. Taktiež môžeme podporiť aj kúpou domácich zvierat, o ktoré, keď sa vedia naši klienti dobre starať majú zabezpečené mäso a aj peniaze z predaja na veľmi dlhý čas. Keďže sa klinika v Ugande nachádza v rurálnej oblasti, najviac rozšírený spôsob finančného zabezpečenia je farmárčenie a pestovanie plodín. Takýmto spôsobom vieme za pár eur veľmi efektívne podporiť napríklad starú ženu, ktorá nemá kapitál na zasadenie podobných plodín a poskytnúť jej sadeničky, ktoré sa jednoducho rozmnožujú a po vypestovaní môžu poskytnúť dobrý finančný príjem.
Jeden z takýchto úspešných príbehov je aj jedna z našich pacientiek, ktorá je HIV pozitívna, tak isto ako jej deti. Manžel ju opustil po niekoľkých rokoch manželstva, keď sa rozhodol žiť s inou ženou a ona zostala úplne bez financií. Vtedy prišla za nami s prosbou o pomoc. Mali sme niekoľko konzultácií, kým sme prišli na najvhodnejší spôsob finančnej investície pre jej konkrétnu situáciu. Postavila si malý stánok pri ceste, kde vyrábala chapati- Ugandské placky. Biznis sa jej veľmi pekne udržal a rozrástol aj o ďalší stánok, kde predáva zmiešaný tovar. Vďaka financiám, ktoré sme jej mohli poskytnúť a aj vďaka jej šikovnosti je schopná zabezpečiť všetky svoje deti v potrebných smeroch a nestrachovať sa o ich štúdium alebo zdravotný stav.